Wykrywanie urządzeń podsłuchowych

Do niedawna urządzenia podsłuchowe były kojarzone jedynie z filmowym życiem. Dziś korzystanie z urządzeń podsłuchowych jest coraz częstszą praktyką. Tego typu rozwiązań technologicznych używają zatroskani rodzice, zazdrośni partnerzy, pracodawcy oraz właściciele samochodów czy domów. Szpiegowanie znane jest ludziom od zarania dziejów. Z biegiem czasu techniki szpiegowskie i cel w jakim są stosowane uległy ewolucji. Podsłuchiwać można smsy, rozmowy telefoniczne, portale społecznościowe a nawet lokalizację GPS.  Co w sytuacji gdy mamy podejrzenie, że jesteśmy podsłuchiwani? Jak wykryć urządzenia podsłuchowe?

Przyczyny zakładania podsłuchów

Współczesny rynek umożliwia zakup różnego rodzaju urządzeń podsłuchowych. Są one coraz bardziej dostępne. Jest wiele powodów dla, których każdy z nas może być podsłuchiwany. Nadopiekuńcze matki podsłuchują swoje dzieci, które podejrzewa o branie udziału w nielegalnych interesach lub nianię, która być może źle opiekuje się naszym dzieckiem. Zazdrosna żona podsłuchuje współmałżonka, którego podejrzewa o zdradę. Pracodawca podejrzewający swoich pracowników o malwersację i działanie na niekorzyść jego firmy również może rozpocząć inwigilacji ludzi, których zatrudnia. Podsłuchiwani możemy być na każdym kroku. Współczesny rozwój technologii pozwala na tworzenie coraz mniejszych i łatwych w ukryciu podsłuchów.

Czy podsłuchiwanie jest legalne?

Zakup wszelkiego rodzaju urządzeń podsłuchowych jest jak najbardziej legalny. W czasie zakupu nie zostaniemy poproszeni o żadne uprawnienia czy zezwolenia. Niestety, użytkowanie tego typu sprzętu nie jest już tak zgodne z prawem. Zgodnie z Art. 267 Kodeksu Karnego „Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.” Istotą zapisu art. 267 KK jest celowość i bezpośredni zamiar podsłuchu. Nagrywanie rozmów jest zgodne z prawem w sytuacji, gdy jesteśmy uczestnikiem rozmowy, i uzyskane w jej toku tej konwersacji informacje stają się informacjami, do których jesteśmy upoważnieni. Nagrywanie jest także legalne w przypadku,gdy osoba nagrywana wyrazi na to zgodę.

Najczęściej używane urządzenia podsłuchowe

Rozwój współczesnej technologii umożliwia podsłuchiwanie osób na wiele sposobów. Czasy pluskw i kamer ukrytych w konkretnym pomieszczeniu powoli idą w niepamięć. Dziś sprzęt podsłuchowy może zostać zamontowany niemal wszędzie. Obecnie najpowszechniejszym narzędziem podsłuchowym są oprogramowania szpiegowskie. Najczęściej są one instalowane na smartfonach i komputerach. Tego typu oprogramowania umożliwiają nie tylko odczytywanie wiadomości i śledzenia historii połączeń, ale umożliwia także nagrywanie prowadzonych przez nas rozmów telefonicznych.Powszechnie stosowane są także dyktafony, mikrofony kierunkowe i laserowe.Skrzętnie ukryte rejestrują wszystkie dźwięki w domu, samochodzie czy pracy. Jest to rozwiązanie bardzo efektywne i niewymagające dużych nakładów pieniężnych. Dość dużym minusem tego typu urządzeń jest to, iż trzeba po nie wrócić, ponieważ nie wysyłają  nagrań. Utrata dyktafonu jest równoznaczna z utratą nagrań. Do podsłuchiwania rozmów na terenie otwartym najczęściej wykorzystywany  jest mikrofon kierunkowy. Przyrząd ten zbiera dźwięki i kumuluje go w mikrofonie znajdującym się na jej środku.Ich zasięg mieści się w granicach od 50 do 300 metrów. Gdy chcemy podsłuchać o czym rozmawiają osoby znajdujące się w budynku możemy posłużyć się mikrofonem laserowym. Mikrofon skierowany np. na okno odbiera drgania , które następnie zmienia na dźwięk. Niestety, użycie tego typu urządzenia nie jest proste a warunki, w których może być użyty powinny być wręcz idealne. Jest to sprzęt dość drogi, przez co rzadko stosowany. Funkcję podsłuchu mogą również pełnić lokalizatory GPS. Umieszczenie go we wnętrzu samochodu umożliwi podsłuchiwanie telefonu osoby obserwowanej, gdyż posiada on tę samą technologię, która jest wykorzystywana w podsłuchach GSM.

Jak wykryć podsłuch na własną rękę?

W wykrywaniu podsłuchów pomaga odpowiedni sprzęt. Dostępne na rynku wykrywacze namierzają transmisję danych prowadzonych za pomocą fal radiowych.  Są proste w obsłudze i skuteczne w działaniu. Ich zasięg sięga 10 metrów. Niestety, urządzenia te są bezsilne wobec dyktafonów i wszelkich urządzeń nagrywających, a nie przesyłających. W związku z rozwojem techniki, urządzenia wykrywające podsłuch również zostały zminiaturyzowane co gwarantuje maksymalną dyskrecję.

Wykrywanie podsłuchów przez profesjonalistów

Wykrywaniem podsłuchów zajmują się także detektywi, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem.  Stosowane przez nich wykrywacze podsłuchów  umożliwiają nie tylko zidentyfikowanie miejsca w którym zainstalowany jest podsłuch, ale zidentyfikować źródło jego transmisji. Swoim zasięgiem obejmują zarówno sygnały analogowe jak i cyfrowe. Wykrywacze te są bardzo czułe i doskonale sprawdzają się wykrywaniu podsłuchów GPS i programów szpiegowskich w telefonach komórkowych. Biura detektywistyczne coraz częściej oferują kompleksowe sprawdzanie domów, samochodów oraz pomieszczeń biurowych pod kątem urządzeń szpiegowskich.

Powstanie technologii pozwalającej zbierać dane o wszystkich i wszystkim w jednym miejscu wydaje się już bliskie. Wystarczy spojrzeć na przykład Chin, które planują wprowadzić system oceny obywateli m.in na podstawie powszechnej inwigilacji. Rozwój technologii pozwala na tworzenie coraz nowszych, mniejszych i skuteczniejszych narzędzi podsłuchowych. Nie dajmy się jednak zwariować. Należy jednak zachować ostrożność i zwracać uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o tym, że jesteśmy podsłuchiwani.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://detektyw24.com.pl/wp-content/uploads/2017/12/blog.jpg);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: scroll;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}