Ustalenie miejsca pobytu osoby zaginionej bądź ukrywającej się przed rodziną
Zaginięcie bliskiej osoby jest jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć w naszym życiu. Ludzie giną codziennie, bez względu na wiek, płeć i status społeczny. Część zaginięć to zaplanowane działania z premedytacją, część to zrządzenie losu lub zwykła nieuwaga. Skala zaginięć z roku na rok jest coraz większa.
Powody zaginięć
Coraz częstszym powodem zaginięć jest ucieczka. Osoby chcące zarwać kontakt z rodziną, uciec od codziennych obowiązków i zobowiązań decydują się na ucieczkę. Duży wpływ na podjęcie decyzji o ucieczce mają także długi. Młodzież ucieka np. by uniknąć problemów rodzinnych, nałogów panujących w domu lub ze względów miłosnych. Osoba, która z premedytacją opuściła rodzinę i nie chce do niej wracać może nigdy nie być odnaleziona. Wystarczy, że zgłosi się na najbliższą komendę i oświadczy, że nie życzy sobie informowania kogokolwiek o miejscu jej pobytu. W takiej sytuacji policja jest zmuszona uszanować wolę zaginionej i wykreśla ją z listy osób zaginionych, jeśli ta ma ukończone 18 lat. W takich sytuacjach jedyną szansą na odnaleźnie bliskiej osoby jest biuro detektywistyczne.
Kolejnym powodem zaginięć są porwania dla okupu. Osoby prowadzące nielegalne interesy lub powiązane ze światem przestępczym, często są porywane dla okupu w celu odzyskania wierzytelności lub zastraszenia rodziny. Często dochodzi także do porwań osób zamożnych i biznesmenów. Porywacze często w ten sposób próbują szybko wyłudzić duże kwoty pieniężne.
Niestety coraz częstszym zjawiskiem są porwania rodzicielskie. Porwanie to ma miejsce w sytuacji, gdy jeden z rodziców postanawia zabrać i ukryć dziecko by uniemożliwić jego kontakt z drugim rodzicem. Najczęściej ma to miejsce w czasie spraw rozwodowych, rozstań i nieporozumień małżeńskich lub gdy rodzice mieszkają w różnych krajach. Sytuacje nieporozumień co do opieki nad dzieckiem wzmagają to zjawisko.
Wyróżniamy także zaginięcia małych dzieci, które przez nieuwagę i nieostrożność rodziców gubią się na placach zabaw, parkach itd. Równie częste są zaginięcia osób chorych, które zwyczajnie nie potrafią sobie przypomnieć drogi powrotnej do domu. Zaginieni zazwyczaj, w takich przypadkach, są szybko odnajdywani. Na szczęście niezwykle rzadkim zjawiskiem są porwania mające swoje źródła w chorobach psychicznych.
Jakie działania podjąć po zaginięciu bliskiej osoby?
Po zaginięci bliskiej nam osoby istotne jest podjęcie stanowczych działań bez zbędnej zwłoki. Zaginięcia osób nie pełnoletnich, schorowanych lub porwań dla okupu zgłaszane na policję są na bieżąco rozpatrywane oraz stanowią bodziec do natychmiastowych działań. Jednak zgłoszenie zaginięcia osoby zdrowej i pełnoletniej zostaje przyjęte, lecz do wszczęcia akcji poszukiwawczej może minąć kilka dni. W takich przypadkach warto zwrócić się o pomoc do detektywa, który wykluczy porwania w celu handlu żywym towarem lub wywozu do pracy przymusowej za granice. Czas jest bardzo cenny. Każda zwłoka w podjęciu odpowiednich kroków i poszukiwań zmniejsza szanse na odnalezienie bliskiej nam osoby. Nie zwlekajmy także ze zgłoszeniem zaginięcia na policję. Pamiętajmy, że jest to instytucja posiadająca kompetencje w legitymowaniu i przesłuchiwaniu osób podejrzanych, w związku z czym organ ten jest dobrym partnerem w dochodzeniu prowadzonym przez biuro detektywistyczne. Dane osoby poszukiwanej umieszczane są w ogólnopolskim systemie policyjnym, do którego mają dostęp nie tylko komisariaty w całym kraju, ale i w całej Unii Europejskiej.
Rola detektywa w poszukiwaniach
W odróżnieniu od policji biuro detektywistyczne podejmie akcję poszukiwawczą natychmiast po otrzymaniu zlecenia. Warto zaufać profesjonalistą posiadający doświadczenie w odnajdywaniu osób poszukiwanych. Po otrzymaniu zlecenia biuro detektywistyczne ustala określoną strategie mającą na celu jak najszybsze odnalezienie osoby zaginionej. Należy jednak pamiętać, że każda sprawa ma podłoże indywidualne i nie można podchodzić do niej szablonowo. Każda sprawa zaginięcia wymaga osobnego rozpatrzenia i odpowiedniego podejścia. Inna specyfikacja dotyczy zaginięć dzieci, inna osób celowo ukrywających się jeszcze inna dotycząca porwań. Bardzo istotnym elementem działań detektywa jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i pozyskiwanie w ten sposób obiektywnych informacji dotyczących osoby zaginionej, które pomogą w szybkim i sprawnym odnalezieniu osoby zaginionej. Do takich informacji należą:
- Możliwe przyczyny zaginięcia
- Rozkład dnia osoby poszukiwanej
- Okoliczności zaginięcia
- Kontakty zawodowe i towarzyskie osoby zaginionej
- Informacje o potencjalnych świadkach zdarzenia
Po szczegółowym wywiadzie detektyw podejmuje dalsze kroki w ustaleniu większej ilości szczegółów i faktów. Prywatny detektyw nie lekceważy, żadnych śladów i poszlak, każdą rozpatruje i sprawdza z należytą starannością. Biura detektywistyczne często współpracują zarówno z organami ścigania jak i organizacjami zajmującymi się poszukiwaniami osób zaginionych. Wszelkie wyniki postępowania zawarte są w końcowym raporcie wraz z załącznikami (fotografiami, nagraniami itp.) Zgodnie z Art. 8 Ustawy o usługach detektywistycznych „Detektyw jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych, zebranych w toku wykonywanych przez niego czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1, bez zgody osób, których dane dotyczą, w zakresie sprawy prowadzonej przez przedsiębiorcę posiadającego wpis do rejestru, wyłącznie w czasie prowadzenia tej sprawy.” Zdobyte w ten sposób dowody mogą być wykorzystywane w sądzie a sam detektyw może być świadkiem w sprawie, jeśli do takiej dojdzie.
Wielu zaginięciom można zapobiec. Wiele zależy od relacji rodzinnych i naszego zainteresowania drugą osobą. Często bagatelizujemy symptomy świadczące o planowanej ucieczce. W przypadku osób starszych oraz dzieci warto zapewnić im ciągłą opiekę by nie dopuścić do sytuacji narażającej na ryzyko zaginięcia. Dzieci i osoby starsze warto zaopatrzyć w informacje z numerem telefonu opiekuna. Zaginięcie bliskiej osoby jest jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć w naszym życiu, dlatego lepiej zapobiegać i unikać zmartwień oraz wyrzutów sumienia.
trzeba najlepiej w takich sytuacjach poszukać dobrego detektywa, który się podejmie takiej sprawy, są to moim zdaniem delikatne sprawy, więc trzeba uważać na kogo się decyduje